NG Bilişim
NG Bilişim
Manşet
 
Hakkımızda

YALINDAL ( ARNAVA ) KÖYÜ 

KÖYÜN ADI                   :              YALINDAL (ARNAVA) KÖYÜ

İLÇE                             :              ERMENEK

İL                                 :              KARAMAN

MUHTARI                       :              SEDAT GÜZEL

TEL                               :              0 338 728 20 85

MERKEZE UZAKLIĞI       :              20KM

NÜFUSU                         :              500

HANE                             :              150

WEB SİTESİ                   :              WWW.ARNAVA.NET

 

     Köyün tarihi çok eskilere, ilk çağlara kadar dayanır. Eski adı ARNAVA olup, Ermenek’e 22 Km uzaklıktadır. Köyün ilk bilinen yeri olarak Eraş Bucağı denilen yerde kurulmuş,daha sonra Yahaplar’a (Fatfatı) göçülmüş oradan da Akyaka’ya (Çukur) göçülmüş. Ayrıca bir bölümü Örentepe’ye yerleşmişler. Daha sonra Topal Halil ile Molla Hüseyin Belen Mahallesine yerleşmişler.Böylece şimdiki Belen Mahallesine yerleşim başlamıştır.Bu yaklaşık olarak 1890 yıllarında oluyor. Güneri Mahallesindeki köylülerimiz daha önce Sazak taraflarında yaşarken iken 1941 yılında heyelan olmuş ve şimdiki yerine yerleşmişler.1960 yılına kadar resmi kayıtlarda köyün adı ARNAVA yazılı iken 1963 yılında YALINDAL KÖYÜ yazılıdır.Bu durumda yaklaşık olarak 1961 yılında yeni köy adları kullanılmıştır.Görmeli ve Yaylapazarı köyleri ile komşudur. Köyün okulu ilk defa 1948 yılında halk tarafından yapılmış olup, daha sonra 1968 yılında devletçe üç derslikli ve iki lojmanlı olarak yapılmıştır. 
Köyümüz 2 mahalleden oluşmaktadır.Nüfusu 400 civarında olup, 165 hane ve 300 seçmeni vardır. Köyümüzün www.arnava.net adresi adı altında bir de web sitesi vardır. Köyümüzde Arnava fidesi adı altında domates,biber ve patlıcan fidesi yetiştirilir.Sebzecilik gelişmiştir.Salçalık biber bol miktarda bulunur.Arnava Pekmezi ile meşhurdur.Son yıllarda yaylada elma,ceviz ve kiraz yetiştirilmeye başlandı. Hormonsuz seracılık yapılmaktadır.Yakın zamanda meyvecilik de başladı. Özellikle yaylada susuz olarak meyve yetişmektedir. Kiraz, Ceviz ve Elma fidanı bulunmaktadır. Hayvancılık olarak coğunlukla küçük baş hayvancılık ve de az da olsa besicilik yapılmaktadır. İklimi Akdeniz iklimi ile İç Anadolu ikliminin ortası olup, güzel bir yerleşim yeridir..

      Köyümüzde Arnava fidesi adı altında domates,biber ve patlıcan fidesi yetiştirilir.Sebzecilik gelişmiştir.Salçalık biber bol miktarda bulunur.Arnava Pekmezi ile meşhurdur.Son yıllarda yaylada elma,ceviz ve kiraz yetiştirilmeye başlandı. Hormonsuz seracılık yapılmaktadır.

      Köyün ilk bilinen yeri olarak Eraş Bucağı denilen yerde kurulmuş,daha sonra Yahaplar’a (Fatfatı) göçülmüş oradan da Akyaka’ya (Çukur) göçülmüş. Ayrıca bir bölümü Örentepe’ye yerleşmişler. Daha sonra Topal Halil ile Molla Hüseyin Belen Mahallesine yerleşmişler.Böylece şimdiki Belen Mahallesine yerleşim başlamıştır.Bu yaklaşık olarak 1890 yıllarında oluyor. Güneri Mahallesindeki köylülerimiz daha önce Sazak taraflarında yaşarken iken 1941 yılında heyelan olmuş ve şimdiki yerine yerleşmişler. 

     Göksu nehrinin güney yamaçlarında (Karşıyaka) yer alan tarihi şehir devletlerinden biri de Arnabuda Krallığıydı. Bu isim, sonradan Arnava olarak değişmiş ve şimdilerde Yalındal olmuştur. Bu merkez de kalabalık bir yerdi. Krallığın kendine has Kalesi ve yaylak olarak kullanılan yerleşim yeri olduğu sanılmakta olup, tarih içinde tahrip olmuştur. Bu şehir devleti, Karamanoğulları Beyliği hakimiyetine girince, aynı yere Türkler de yerleştirilmiş ve aynı adla asırlar boyu varlığını sürdürmüştür. 

Karamanoğulları tarafından, diğer yerlerde olduğu gibi, Hıristiyan halkın Türkleştirilmesi/Müslümanlaştırılması için şehir yeniden imar edilerek geliştirilmiştir. Halil Bey zamanında, kente yapılan cami, zaviye ve diğer kurumlarının varlıklarını koruması için bir vakıf bile kurulmuştur. Bu vakıf Osmanlı Devrinde de varlığını sürdürmüş ve halen arşivlerde yer almaktadır. Şöyle ki;

İstanbul Başbakanlık Arşivleri Dairesi (1) numaralı bölümde, Osmanlı Dönemi/Karamanoğlu Halil Bey zamanın vakıfları Listesine göre ; Ermenek Arnava köyündeki zaviyesine ait ; (başlığıyla /aynen)

(Eski Türkçe, “ Vakfı Zaviye-i Halil Bey Veledi Karaman der karyeri Arnabuda ez nahiye-i Ermenak “ olup, Türkçesi, “ Karamanoğlu Halil Beyin Arnabuda köyündeki zaviyesine ait vakfıdır” şeklinde yer almaktadır. Bu vakfın yaşaması için bir çok arazi, depo, bahçe, değirmen ve sarnıçlar bağlanmıştır. Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte bölgede bulunan bir çok vakıf, tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla hepsi tarihe karışmıştır.

TARİHTE YAŞAYANLAR

1– Topal Halil :Hacı Mehmet Ağa’nın (Mehmet Top) Dedesi
2– Molla Hüseyin :Ahmet BULUT’un babası Halil BULUT’un Dedesi
3– Ali Keya :Gök Mehmet’in babası(110 yaşında vefat etmiş ;ulusakızda 24 saat uyumuş)
4– Gök Mehmet :Ali GÜRBÜZ(Ali Efendi) ve Mustafa GÜRBÜZ’ün babası (27 yaşında vefat etmiş)
5– Metli Keya :-Hacılarlı Ali Emminin oğlu Halil Efendinin babası
6– Hasan Hüseyin Keya :Hasan Hüseyin YILMAZ esas adı olup Mehmet YILMAZ’ın babası
7– Hekimoğlu :Esas adı Mehmet , Ali Ağa’nın babası Mehmet ÇETİN’in dedesi
8– Kara Molla :Hasan ŞAHİN’in babası 1908 yıllarında doğmuş 1940 yıllarında vefat etmiş.
9– Dorisli :Osman KÖKSOY’un babası Esas adı Halil
10– Molla Mehmet Ağa :Ali ÖZSOY’un babası
11– Çoban Koca :Hacılardan Yusuf Kocanın babası
12– Molla Hüseyin :Halil İbrahim Keya’nın babası
13- Halil İbrahim Keya :Hacılardan Molla Hüseyin’in oğlu
14– Süleyman Koca :Küçük Mehmet’in dedesi
15– Koca Mustafa :Kürülerden Durmuş UĞUR’un (eski muhtar) dedesi
16– Yiğit Hüseyin :Yiğit Kocanın ( Mustafa YİĞİT) dedesi
17– İmam Koca :Şefik Dayı’nın Babası
18– Halil Efe :Bilgili Mustafa’sının Babası
19– Ahmatça :Efe Dayının (Mehmet DOĞAN) babası
20– Yüksek Koca :Mustafa YÜKSEL’in babası
21– İbi İbrahim :İbi Kocanın Babası
22– İbrahim Ağa :Esas adı İbrahim SOYLU Mustafa SOYLU’nun (Soylu Koca) babası
 
Kaynak : Hüseyin GÜRBÜZ ( Ali Efendinin oğlu 

Hakkımızda Bu içerik 52 kez okundu Yazdır

Bizi Takip Edin